Ćwiczenia z Ratownictwa Technicznego

Interwencje » Ćwiczenia z Ratownictwa Technicznego

ĆWICZENIA Z RATOWNICTWA TECHNICZNEGO

W sobotę 26 stycznia 2019 w naszej jednostce odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego, które przygotował i poprowadził mł. asp. Mateusz Błaszczyk - dowódca Jednostki Operacyjno-Technicznej OSP Duńkowice oraz funkcjonariusz PSP pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Jarosławiu.

Ćwiczenia składały się z kilku założeń:
1. Osoba poszkodowana uwięziona pod pojazdem - z wykorzystaniem zestawu poduszki wysokociśnieniowej oraz klocków i podpór do stabilizacji wykonaliśmy dostęp oraz ewakuację z użyciem deski ortopedycznej.

2. Pojazd przewrócony na bok - przy pomocy drabiny nasadkowej oraz podpór wykonaliśmy stabilizację pojazdu, następnie przy użyciu narzędzi hydraulicznych zrobiliśmy dostęp do kierowcy z ewakuacją na desce ortopedycznej.

3. Pojazd na kołach - usunięcie prawego boku - przy użyciu narzędzi hydraulicznych usunęliśmy drzwi pasażera z przodu i z tyłu pojazdu oraz słupek.

4. Kierowca z zakleszczonymi nogami - usunęliśmy drzwi kierowcy, następnie z użyciem rozpieracza ramieniowego odgięliśmy kolumnę kierownicy i przy pomocy obcinacza do pedałów wycięto pedały i uwolniono kierowcę.

5. Zakleszczony pasażer z lewej strony - z wykorzystaniem nożyc oraz rozpieracza wycięliśmy drzwi.

6. Ewakuacja kierowcy przez bagażnik - przy pomocy rozpieracza ramieniowego usunęliśmy klapę bagażnika oraz kanapę, następnie ewakuowaliśmy kierowcę z użyciem deski ortopedycznej.

7. Pasażer z zakleszczonymi nogami - wykonaliśmy odgięcie deski rozdzielczej z użyciem rozpieracza kolumnowego.

8. Całkowite odcięcie dachu.

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności wykorzystywanych podczas działań ratowniczych przy wypadkach w skrajnych warunkach pogodowych, np. oblodzenie, opady atmosferyczne, ujemna temperatura.
Ćwiczenia z pewnością przełożą się na sprawną i szybszą pomoc osobom poszkodowanym.

Dziękujemy firmie SKAJ ZŁOM z Tuczemp za udostępnienie pojazdu do ćwiczeń.