Ćwiczenia z Zarządzania Kryzysowego "Wrzesień 2019"

Interwencje » Ćwiczenia z Zarządzania Kryzysowego "Wrzesień 2019"

Ćwiczenia WRZESIEŃ 2019

ĆWICZENIA Z ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO "WRZESIEŃ 2019"

18 września 2019 r. Zarządzeniem nr 23/2019 Starosty Jarosławskiego z 24 lipca 2019 roku w sprawie przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia epizodycznego Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pk. "WRZESIEŃ - 2019” zostało przeprowadzone w Gminie Laszki ćwiczenie epizodyczne nt.: „Prowadzenie działań ratowniczo ochronnych z elementami ochrony ludności w sytuacji zagrożenia powodziowego i skażenia wód rzeki Szkło”.

W ćwiczeniu udział wzięły wydzielone siły i środki: Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Jarosławiu, Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, siły i środki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu, Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Obecni byli także starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, wicestarosta Mariusz Trojak, członek Zarządu Powiatu Krzysztof Cebulak, wójt gminy Laszki Stanisław Gonciarz oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

Epizod I

1. Podwyższenie korony wału rzeki Szkło w sytuacji narastania miejscowego zagrożenia powodziowego – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu

2. Postawienie zapory sorbcyjnej w sytuacji skażenia wód rzeki Szkło – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu

3. Pobranie próbek wody z rzeki Szkło - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarosławiu

4. Utylizacja padłych zwierząt (metodyka) - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jarosławiu

Epizod II

Wypadek komunikacyjny: zderzenie dwóch samochodów osobowych – Lotnisko Aeroklubu Ziemi Jarosławskiej.

1. zabezpieczenie miejsca zdarzenia – Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu

2. Prowadzenie akcji ratowniczej – udzielanie pierwszej pomocy realizowane przez jednostkę WSPR w Przemyślu oraz ratowników Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu

3. Naczelnicy wydziałów i kierownicy referatów Starostwa Powiatowego w Jarosławiu wzięli udział w ćwiczeniach praktycznych z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym – ćwiczenia na Fantomach - prowadzenie resuscytacji przez ratowników z Centrum Opieki Medycznej.

Tekst: Starostwo Powiatowe Jarosław
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe Jarosław oraz OSP Duńkowice

Z nszej jednostki w ćwiczeniach wziął udział zastęp 439[R]06 GBA MAN TGM 13.290. Braliśmy bezpośredni udział w budowaniu wału przecipowodziowego - zbudowaniu stanowiska wodnego na rzece Szkło do zasilania wału oraz przy wypadku komunikacyjnym.